18 siječnja, 2025 8:48 am

Umjetna inteligencija je najveća komercijalna prilika za današnju ekonomiju

Andrija Jovićević

Otvorenje prvog dana WinDays19

 WinDays19, najveća i najutjecajnija poslovno-tehnološka konferencija u regiji, započela je danas u Šibeniku. Tijekom četiri dana trajanja konferencije očekuje se više od 2000 sudionika koji će moći poslušati više od 150 predavanja i po prvi put sudjelovati u zajedničkom programu za Business i Technology u srijedu, 3. travnja. 19. konferencija WinDays održava se pod visokim pokroviteljstvom Predsjednice Republike Hrvatske Kolinde Grabar-Kitarović, pokroviteljstvom Ministarstva znanosti i obrazovanja, Ministarstva zdravstva, Ministarstva gospodarstva, poduzetništva i obrta i Središnjeg državnog ureda za razvoj digitalnog društva.

Konferencija WinDays19 Business se paralelno održava u pet smjerova koji će se baviti sa šest ključnih industrija: financijskim institucijama, proizvodnjom, maloprodajom, javnim sektorom i obrazovanjem te zdravstvom, koji se i ove godine organizira u suradnji s IN2 grupom pod nazivom Hospital Days 2019.

Tatjana Skoko, direktorica Microsofta Hrvatska, u Business Keynote izlaganju pozdravila je prisutne i poželjela dobrodošlicu u 4. industrijsku revoluciju. Misija Microsofta jest osnažiti svaku osobu i organizaciju na planeti da postigne više, a Skoko naglašava kako je krajnje vrijeme da se transformiraju svi, jer oni koji to još nisu učinili – uskoro možda neće postojati. Digitalna transformacija fundamentalno mijenja načine na koji kompanije koriste tehnologiju kako bi ostvarile rast u poslovanju i optimizirale radnu snagu.

Umjetna inteligencija je najveća komercijalna prilika za današnju ekonomiju, naglašava Skoko, te navodi zaključke recentnih istraživanja analitičkih kuća PWC, Economist Intelligence Unit i Ignite, prema kojima će, zahvaljujući umjetnoj inteligenciji, do 2030. godine biti ostvaren rast u globalnoj stopi BDP-a do 14%, a potencijalni doprinos globalnoj ekonomiji zahvaljujući umjetnoj inteligenciji do 2030. godine iznosit će 15,7 trilijuna američkih dolara. Čak 90% izvršnih direktora diljem svijeta očekuje da će implementacija umjetne inteligencije u poslovanje pozitivno utjecati na rast njihovog poslovanja. Microsoftova vizija umjetne inteligencije osnažit će developere da doprinose inovacijama, organizacije da transformiraju industrije, a ljude da transformiraju društva u kojima djeluju, zaključuje Skoko.

U drugom dijelu Business Keynote predavanja, Tatjani Skoko su se pridružili Marko Poljak, direktor NEWTON Techologies Adria, te Tomaž Valjavec, direktor odjela prodaje partnerskih rješenja u Microsoftu CEE Multicountry, koji su prikazali praktične studije slučaja implementacije umjetne inteligencije i značajnih prednosti koje donose. NEWTON Technologies Adria razvio je softver za pretvaranje govora u tekst koji je prilagođen i hrvatskom jeziku, koji se već primjenjuje u zdravstvu i pravosuđu u Hrvatskoj. Tomaž Veljavec je demonstrirao korištenje umjetne inteligencije na primjeru internetske trgovine. Osim što uspješno komunicira s korisnikom, chatbot te trgovine može odabrati koji dio stranice prikazati korisniku kako bi lakše pronašao što ga zanima. Dodatna opcija je spajanje online i offline svijeta, na način da chatbot može kupcu predložiti dolazak u stvarnu trgovinu.

Konferenciju Hospital Days otvorio je Tomislav Dulibić, državni tajnik u Ministarstvu zdravstva, koji je istaknuo podršku države u digitalizaciji zdravstva kao javnog servisa te najavio nove projekte u resoru zdravstva.

Miguel Ortiz Garcia iz španjolske tvrtke Tich Consulting održao je predavanje o primjeni inovativne cloud tehnologije u unapređivanju zdravstva. Naveo je primjere poput prebacivanja bolničkog informacijskog sustava Green Cube u Azure, koji donosi veću stabilnost, sigurnost i fleksibinost, a Lorenzo Pengo demonstrirao je korištenje umjetne inteligencije u zdravstvu. Ratko Mutavdžić iz Microsofta o Microsoft Healthcare Bot Service, platformi umjetne inteligencije za primjenu u zdravstvu. Hospital Days završio je okruglim stolom na temu digitalizacije zdravstva i što donosi.

U edukacijskom smjeru, vrlo zanimljivo predavanje održala je Helena Valečić, profesorica biologije u OŠ Lovre pl. Matačića iz Zagreba, a ujedno i članica Mentorskog tima za provedbu eksperimentalnog programa Škola za život, o kojem je govorila u predavanju o digitalnom sazrijevanju škola i školskog sustava. Valečić je predstavila istraživanje Future of Jobs Report koje je proveo Svjetski ekonomski forum, a koje kaže kako se u svega pet godina značajno promijenio popis 10 najpotrebnijih vještina – prema ovom istraživanju, sve više se vrednuju vještine kritičkog mišljenja, kreativnost te prosuđivanja i donošenja odluka. Valečić naglašava važnost tehnologije u edukaciji te napominje kako se promjene odvijaju sve brže, zbog čega reforme treba provoditi kontinuirano i bez prestanka.

Marina Wolpoti iz Microsofta održala je prezentaciju o školskoj generaciji 2020. i njihovim perspektivama. Predstavila je i razred 2030. godine, u kojem će budući đaci i studenti željeti sami upravljati učenjem. Za njihov napredak i budućnost učenja kao iznimno važne ističe društvene i emocionalne vještine. Ističe kako se edukatori slažu kako je emocionalno blagostanje vrlo važno za akademski uspjeh: 67% škola u Aziji potiče razvoj emocionalne pismenosti u učionici, a 66% edukatora u Sjevernoj Americi uvodi principe emocionalne pismenosti u učionicu. Wolpoti zaključuje kako i ovdje tehnologija igra presudnu ulogu.

U javnom sektoru zapaženo predavanje održao je Bernard Gršić iz Središnjeg državnog ureda za razvoj digitalnog društva. Gršić je, govoreći o digitalnoj transformaciji javne uprave u Hrvatskoj, predstavio rad svog ureda, ali i informiranost građanstva o digitalnom društvu i javnim digitalnim servisima – e-Građani, e-D i eOI. Digitalizacija se u Hrvatskoj provodi po Tallinskoj deklaraciji, čime država teži, na svim razinama javne uprave: otvorenosti, učinkovitosti i uključivosti, osiguravajući cjelovite javne usluge za sve građane i poslovne subjekte koje su bezgranične, interoperabilne, personalizirane i prilagođene korisnicima.

U okruglom stolu na temmu utjecaja digitalne transformacije na razvoj radne snage i novih vještina sudjelovali su Luka Novosel i Miroslav Smetiško iz Ministarstva rada i mirovinskog sustava te Marko Sever i Roland Čop iz Hrvatskog zavoda za zapošljavanje.

Ratko Mutavdžić iz Microsofta i Davor Runje iz Zasti Ltd. Održaki su predavanje o primjeni umjetne inteligencije u javnoj upravi. Kao važan izazov u dizajniranju pouzdane umjetne inteligencije zahtijeva se stvaranje rješenja na principu: poštenosti, uključivosti, povjerljivosti i sigurnosti, transparentnosti, privatnosti i sigurnosti te odgovornosti.

Predavanja na smjeru financijskih institucija dotaknula su se trendova, izazova i događanja u financijskom sektoru. S disruptivnim tehnologijma i regulatornim izazovima, sudionike konferencije upoznala je Marija Božičev, direktorica odjela za IT savjetovanje u tvrtki Ernst&Young savjetovanje. Ona je u tom kontekstu navela blockchain, umjetnu inteligenciju, razvoj segmenta pametnih odjevnih predmeta i druge tehnologije koje donose nove mogućnosti, a koje usporava zakonska regulativa poput GDPR-a. Bankarski sektor najveću prijetnju i konkurenciju vidi u Fintech tvrtkama, no tješi se time što će i one biti strože regulirane. Božičev je rekla kako regulativa smanjuje rizike, dok ih ranjivost tehnološhkih rješenja povećava. Cybersigurnost se iz tog razloga sve više prepušta specijaliziranim tvrtkama, a sve manje radi interno u bankama.

Panel organiziran u sklopu ovog smjera bavio se načinima financiranja IT tvrtki, a posebno mjesto na njemu dobila je estonska platforma za financiranje Funderbeam, preko koje kapital znaju prikupljati i hrvatske tvrtke. Kad je u pitanju upravljanje IT tvrtkama, zaključak je kako je u Hrvatskoj zadovoljavajuć broj dobrih inženjera, no business development često je slabija strana.

Predavanja na smjeru maloprodaja.započela su pregledom trendova u tom području koje je prezentirao Goran Amon, koji je istaknuo kako je za opstanak u digitalnom dobu potrebno promijeniti način poslovanja tako da se više pozornosti posveti angažiranju klijenata, educiranju zaposlenika, optimizaciji poslovnih procesa i transformiranju proizvoda u usluge s ciljem stalnog doticaja s potrošačima.

Jedno od predavanja održao je i poduzetnik Hrvoje Bujas, koji je kao e-poduzetnik retail iskustvo stekao kroz dobro poznate projekte poput platforme Crno jaje, čiji godišnji prihod seže i do 45 milijuna kuna, Gohome.hr tražilicu nekretnina koja obuhvaća 7 zemalja, a trenutno radi i na start-up projektima Osiguraj.me i Me.mum.

Usporedivši Searsov prvi katalog na svijetu i prvu ecommerce web stranicu Amazona, istaknuo je da su sljedeći koraci unutar takozvanog Future commercea personaliziranost, dostupnost i povezanost, uz vođenost mobile i VR/AR tehnologijom. eCommerce je u stalnom porastu, a mCommerce raste čak i do 3 puta brže, tvrdi Bujas. Kupci žele brže, jednostavnije i dostupnije, a na nama je cilj dati im što traže i upoznati ih i prije nego što donesu odluku o kupnji.

Bujas zaključuje predavanje mišlju da nas “očekuje rat između etatizma i individualizma, a da je bojište eCommerce”.

U jutarnjim satima srijede, sudionike očekuju daljnja predavanja i događaji na koferenciji WinDays18 Business, među kojima se ističe keynote predavanje Haydn Shaughnessyja, ekonomista i strateškog savjetnika specijaliziranog za razvoj poslovnih ekosustava i utjecaj poslovnih platformi na globalnu konkurentnost. U svom izlaganju, Shaughnessy će se dotaknuti novih arhitektura i infrastruktura, kako poduzeću dati novu agilnosti i poboljšati konkurentnost u ekonomiji koja se mijenja. Tijekom cijelog dana bit će održana zajednička predavanja za Business i Technology konferenciju, a ključni događaj dana predviđen je za 16 sati, kad je na rasporedu središnja svečanost.

Detaljan opis i raspored svih predavanja dostupan je na www.windays.hr/raspored/dan.

Novosti o WinDays19 konferenciji možete redovito pratiti putem www.windays.hr i na društvenim mrežama, Facebooku, Twitteru, LinkedInu i YouTubeu.

 

O Andrija Jovićević

Glavni i odgovorni za ovaj sajt. Radi s puno ljubavlji i entuzijazma

Pročitaj i ovo

Kanal za ljubitelje prirode Ambience TV na Bulgaria Sat 1.9E

Na satelitu Bulgaria Sat 1(1.9E) na kapacitetu bugarskog provajdera Neosat startovao je sa radom novi …