Kriptovalute kao što su Bitkoin, Ethereum,Monero, već neko vreme su na meti cyber kriminalcaca, i onih koji trguju nezakonitim supstancama. Kako je popularnost digitalnih valuta rasla, tako su kriminalci dobijali sve više prostora da svoje aktivnosti sakriju iza privatnosti i anonimnosti na kojoj se zasniva blockchain tehnologija.Monero je izbio u prvi plan kada su malveri za rudarenje kriptovaluta postali više rašireni, a kripto-malveri su se prvi put pojavili čim je Bitkoin postao šire poznat. Kako je postajalo teže da se ova valuta rudari na običnim računarima, tako su se napadači okretali alternativama, pa je Monero postajao najpopularniji među hakerima.
Malveri su počeli da budu prava opasnost tek krajem 2017. i početkom 2018. godine – kada su kriptovalute dostigle rekordne vrednosti, a Monero došao do 480 dolara. Neke od poznatijih kripto-malver kampanja su Digmine, Hexmen, Loapi, Zealot, WaterMiner, CodeFork, Bondnet, Adylkuzz, CoinMiner, Linux.BTCMine.26, Zminer, DevilRobber, PyCryptoMiner, RubyMiner i MassMiner, i sve su dokumentovane u roku od samo nekoliko meseci.
Pored toga što je omiljena za nelegalno rudarenje, Monero postaje i omiljeno platežno sredstvo među kriminalcima, a nakon što je Sodinokibi Ransomware grupa hakera odlučila da Bitkoin zameni ovom valutom. Tako se od žrtava traži da otkupnine plaćaju u Monero valuti, zbog toga što su informacije o transakcijama privatne, što organima reda otežava istragu, a napadačima daje više slobode.