18 siječnja, 2025 7:54 am

Kineski satelit šalje ‘hack-proof’ poruku

Kina je po prvi puta uspješno poslala ‘hack-proof” poruke sa satelita na Zemlju. Miciusov satelit prenio je poruke na dvije stanice za primanje na planinu na  1, 200 m. Poruka je zaštićena iskorištavanjem kvantne fizike, koja kaže da bi svaki pokušaj prisluškivanja na njemu mogao otkriti promjenu. Korištenje satelita izbjegava neka ograničenja koja sustavi temeljeni na terenu uvode u kvantnu komunikaciju. Slabiji signali:
Komplicirana optika na kineskom satelitu štiti poruke sa zapetljanim fotonima – podatropske čestice svjetlosti manipulirane tako da su neka od njihovih ključnih svojstava međusobno ovisna.
Neobični zakoni kvantnog područja zahtijevaju da se svaki pokušaj mjerenja ovih ključnih svojstava neopozivo mijenja. Kodiranjem ključa za šifriranje podataka pomoću zapetljanih fotona, postaje moguće slati poruke da su sigurne i da su stigle do primatelja bez smetnji.
Sustavi za enkripciju temeljeni na terenu koji koriste isprepletene fotone dostupni su već godinama. Međutim, maksimalna udaljenost od koje se poruke sigurno šalju iznosi oko 200 km. To je zato što optički kablovi kroz koji putuju postupno oslabljuju signale.
Repeater stanice mogu pojačati udaljenost, ali to uvodi slabe točke koje napadači mogu ciljati kako bi pokupili poruke.
Nasuprot tome, laserski signali koji se šalju kroz atmosferu ili preko satelita u prostoru mogu prijeći puno dalje prije nego što se oslabi.
Moguće brzine prijenosa podataka s satelitima su oko 20 redova veličine učinkovitije što su kabeli od fiber-optika, Jianwei Pan, glavni znanstvenik na kineskom projektu, izjavio za Reuters.
“To, na primjer, može ispuniti zahtjeve za apsolutnim sigurnim telefonskim pozivom ili prenošenje velikog broja bankovnih podataka”, kazao je.
Miciusov je test bio jedan od nekoliko eksperimenata koji “približavaju koncept globalnog kvantnog interneta”, napisao je Robert Bedington, Juan Miguel Arrazola i Alexander Ling u preglednom članku u časopisu Nature.
Recenzenti su rekli da mnogi “izazovi” ostaju uklonjeni prije nego što se tehnologija može široko usvojiti.
Sat Micius pokrenut je u kolovozu 2015. godine, a prvi testovi laserskog komunikacijskog sustava provedeni su u lipnju ove godine.
Satelit je dobio ime po drevnom kineskom znanstveniku i filozofu.
Kina također radi na uspostavljanju velike mreže temeljene na tlu koja također koristi kvantnu komunikaciju za zaštitu poruka.

O Dragan Arunović

Pročitaj i ovo

Lilo TV napušta emitovanje na satelitu

Nemačka besplatna televizijska stanica Lilo TV prekinuće satelitsku distribuciju. Emitovanje preko satelita Astra 1N (19,2°E) …