18 siječnja, 2025 12:07 pm

Kina pokreće prvi visoko propusni komunikacijski satelit


Kina je  uspješno lansirala novi komunikacijski satelit koji će putnicima brzih vlakova omogućiti  gledanje videozapisa visoke razlučivosti i pomoći onima na mjestu prirodnih katastrofa.

Shijian-13, prvi kineski komunikacijski satelit visoke propusnosti, pokrenut je iz Xichang Satellite Launch Centera u jugoistočnoj pokrajini Sichuan u Kini. Sateliti s kapacitetom prijenosa od 20 Gbps i projektiranim orbitalnim životom od 15 godina, poslani su u orbitu na raketnom nosaču Long mars-3B, izvijestila je državna agencija Xinhua. Satelit koji ima veći kapacitet poruka od kombiniranog kapaciteta svih kineskih prijašnjih komunikacijskih satelita, može pružiti bolji pristup Internetu u avionima i brzim vlakovima, kao i u manje razvijenim regijama.

Dok je u orbiti, satelit će proći testove na širokopojasnom multimedijalnom satelitskom komunikacijskom sustavu i tehnologiji laserske komunikacije velike brzine između zemlje i satelita.

Lansiranje je prekretnica za Kinesku komunikacijsku satelitsku tehnologiju“, rekao je Tian Yulong, glavni inženjer Državne uprave za znanost, tehnologiju i industriju za nacionalnu obranu. Razlikuje se od prethodnih satelita koji su koristili kemijsko gorivo, Shijian-13 je prvi kineski satelit koji će se napajati strujom.

Korištenje električne energije kao pogonskog goriva moglo bi potencijalno poboljšati učinkovitost za čak 10 puta u usporedbi s onima koje koriste kemijsko gorivo “, rekao je Zhou Zhicheng, glavni zapovjednik Shijian-13 satelitskog sustava. Zhou je dodao kako to također može pomoći produljiti život satelita i značajno smanjiti težinu pokretanja. Prvi put se na komunikacijskom satelitu koristi velik broj domaćih komponenti. Također je prvi put postavljen laserski komunikacijski sustav

 

 

 

 

 

 

 

 

O Dragan Arunović

Pročitaj i ovo

Lilo TV napušta emitovanje na satelitu

Nemačka besplatna televizijska stanica Lilo TV prekinuće satelitsku distribuciju. Emitovanje preko satelita Astra 1N (19,2°E) …