14 studenoga, 2024 4:57 am

Kako funkcioniraju slušalice sa ANC sustavom

Aktivna tehnologija poništavanja buke (ANC) postala je ključna za stvaranje mirnijeg zvučnog okruženja u našem bučnom svijetu, učinkovito prigušujući ambijentalne zvukove. Prvotno razvijena za zrakoplovstvo(1970 godine), ANC tehnologija je evoluirala u potrošačke slušalice.

Piše: Darko Brlečić

Popularni modeli uključuju in-ear opcije poput Sony WF-1000XM5 i AirPods Pro 2 te over-ear modele poput Bose QuietComfort Ultra B&W PX8. Većina modernih ANC modela također ima “Transparentni način” koji omogućuje slušanje okoline, što je korisno za najave ili kratke razgovore bez skidanja slušalica. Dobra ideja, zar ne .

B&W PX8 McLaren Edition

Kako radi aktivno poništavanje buke?

Kratki odgovor: Dva ili više sićušnih mikrofona na vanjskoj strani kućišta slušalica “osluškuju” buku oko vas i brzo stvaraju zrcalnu sliku kompresije i rijetkih dijelova zraka (tj. vanjskog zvuka).

Previše informacija za procesirati odjednom? Razmotrimo detaljnije. Za trenutak zanemarimo zvuk koji dolazi iz slušalica u vaše uši i fokusirajmo se na zvukove izvan njih – one koji su svuda oko vas.

Zvukove oko sebe možemo zamisliti kao vrhove i doline ili valove na površini jezera. Buka motora u avionu savršen je primjer jer je brujanje koje čujete u kabini obično zvučni val konstantne amplitude – visina vrhova i dubina dolina uglavnom su stalne.

BOSE Quiet Comfort

 

Ako se stvori drugi zvučni val iste amplitude, ali suprotne faze – s vrhom gdje zvučni val motora ima dolinu i obrnuto – dobivamo nešto što se naziva antifaza. Kad se ta dva zvuka zbroje, međusobno se poništavaju. Rezultat? Tišina. I vi uživate u svojoj glazbi u miru. Ovo je vizualno prikazano na grafici: plava linija predstavlja zvučni val vanjske buke, crvena linija predstavlja antifazu stvorenu slušalicama, a vodoravna plava linija predstavlja tišinu (ili gotovo tišinu).

Sve razumljivo? Idemo dalje ! Vratimo se vašim slušalicama s aktivnim poništavanjem buke i nadolazećem putovanju vlakom. Kad uključite ANC, mali mikrofoni na vašim slušalicama prepoznaju iritantno brujanje motora. Zatim slušalice brzo mjere taj zvuk i stvaraju suprotni zvučni val, koji zatim usmjeravaju u vaše uši. Ako tehnologija dobro funkcionira, čut ćete kako se buka vlaka postepeno gubi u tišinu.

Isprobajte i primijetit ćete da postoji sekunda ili dvije između uključivanja ANC-a i osjećaja njegovog učinka. Ta mala odgoda je vrijeme potrebno slušalicama da “oslušaju” buku koju treba poništiti, obrade je i proizvedu odgovarajući “anti-val”.

Naprednije (čitaj skuplje) slušalice s poništavanjem buke koriste veći broj mikrofona za bolji prijem vanjskih zvukova, s ciljem preciznijeg određivanja koje zvukove treba poništiti, a koje možda ipak želite čuti.

Bang&Olufsen Beoplay H95

 

Aktivno poništavanje buke i pasivno

Ova je razlika prilično jednostavna, ali vrijedna objašnjenja, jer neki proizvođači često reklamiraju “dizajn za izolaciju buke” ili “prirodne sposobnosti poništavanja buke” u proizvodima. Takvi izrazi obično spadaju pod pojam pasivne izolacije buke i nisu isto što i aktivno poništavanje buke.

Aktivno poništavanje buke je tehnologija, odnosno elektronička funkcija koja zahtijeva napajanje za rad. Kada ga koristite, ubrzo ćete primijetiti da se baterija bežičnih slušalica brže troši.

S druge strane, izolacija buke je fizička karakteristika; pojam koji opisuje slušalice koje blokiraju vanjske zvukove – i smanjuju količinu zvuka koji dopire do vaših ušiju – bez potrebe za napajanjem. To se postiže kvalitetom izrade i dizajnom.

Mnogo aspekata dizajna slušalica može pridonijeti pasivnoj izolaciji buke: zatvoreni tip slušalica, kožni jastučići za uši, dobro prianjanje u ušima, izbor odgovarajuće veličine umetaka za uši, jači pritisak trake za glavu (što znači da slušalice čvršće prianjaju uz uši), prigušenje unutar kućišta slušalica, pa čak i oblik ili materijal kućišta za zvučnike. Ali zapamtite: to nije isto što i aktivne (napajane) slušalice s poništavanjem buke i nije jednako učinkovito.

Može li ANC sustav odreazti sve popratne šumove i buku ?

Nažalost, ANC (aktivno poništavanje buke) slušalice ne mogu potpuno eliminirati sav vanjski zvuk. Iako moderna tehnologija ANC-a vrlo učinkovito smanjuje većinu ambijentalnih zvukova, posebno niskofrekventne poput buke motora ili ventilacije, neki zvukovi, posebno oni visokih frekvencija poput glasova ili oštrih zvukova, ipak se mogu probiti. Trenutna tehnologija ne omogućava trenutačnu neutralizaciju svakog zvuka, ali s napretkom, ANC bi se u budućnosti mogao približiti gotovo potpunom uklanjanju buke.

Mogući nedostaci ANC slušalica

ANC slušalice nude odlične prednosti za one koji često putuju jer smanjuju buku i omogućuju ugodnije slušanje na nižim, sigurnijim razinama glasnoće. Ipak, postoje neki nedostaci. Obično su skuplje od standardnih slušalica, a dugotrajno korištenje ANC-a može brže isprazniti bateriju. Također, neki korisnici mogu osjetiti lagani pritisak u ušima zbog efekta poništavanja buke, a ANC ne može potpuno ukloniti sve zvukove, osobito iznenadne, visokofrekventne zvukove.

Kad slušalice imaju aktivno poništavanje buke (ANC), može doći do kompromisa u kvaliteti zvuka. Najbolji modeli na tržištu uglavnom uspijevaju izbjeći ovaj problem, no često se događa da, kada je ANC slabo izveden, cjelokupna audio kvaliteta pati. U nekim slučajevima, bežične slušalice s kvalitetnim dizajnom za izolaciju buke bez ANC-a mogu biti bolji izbor, posebno ako poništavanje buke ne trebate često i važniji vam je zvuk vrhunske kvalitete po povoljnoj cijeni.

O Darko Brlečić

Pročitaj i ovo

Audio-Technica lansirala je ATH-ADX3000 slušalice u čast 50 godina inovacija u audio tehnologiji,

Audio-Technica lansirala je ATH-ADX3000 slušalice u čast 50 godina inovacija u audio tehnologiji, omogućujući visoku …