18 siječnja, 2025 7:57 am

EUTELSAT 172B satelit počinje uspon na geostacionarnu orbitu.

 

Lansiran prošlog petka raketom Ariane 5, satelit EUTELSAT 172B ušao je u novu fazu svog putovanja u svemir u 14 sati danas s početkom uspona na geostacionarnu orbitu. Prvi europski električni satelit velike snage, kojeg je izgradio Airbus, trebat će oko četiri mjeseca da se dovrši uspon na 172 ° istočno, a Eutelsat i Airbus iz Toulousea prate pomoću namjenske mreže stanica koje se nalaze diljem planeta. Eutelsatov novi satelit trebao bi stupiti u službu u četvrtom tromjesečju ove godine.

Od lansiranja, EUTELSAT 172B prošao je niz kritičnih manevara koji uključuju pozicioniranje električnih pogonskih motora pričvršćenih na robotske ruke u pripremi za podizanje orbite, te punu implementaciju solarnih panela za generiranje snage tijekom ove faze.

EUTELSAT 172B će isporučiti veće kapacitete za brzo rastuće aplikacije koje uključuju avio i pomorsku povezivost, stanični backhaul, korporativne mreže, video i usluge za vladu. Smjestit će se na 172 ° istočno, ključnom susjedstvu koji pokriva izvanredno područje Azije i Pacifika preko kopna i mora, od Aljaske do Australije. Dizajniran za zamjenu EUTELSAT 172A, on će osigurati povećanu kapacitet, veću snagu i poboljšanu pokrivenost putem C i Ku-band korisnih tereta povezanih s nizom servisnih područja. Nakon prijenosa prometa na novi satelit EUTELSAT 172A nastavit će komercijalnu uslugu na drugoj orbitalnoj poziciji.

Rodolphe Belmer, izvršni direktor tvrtke Eutelsat, izjavio je: “Tjedan dana od lansiranja, EUTELSAT 172B prošao je kritične faze svoje implementacije prije nego se krene na izlazak u geostacionarnu orbitu. Složeni proces odražava pedantnu pripremu Eutelsatovih i Airbusovih timova koji su radili ruku pod ruku Na novom satelitskom programu koji je prilagođen tržištima Azije i Pacifika “.

O Dragan Arunović

Pročitaj i ovo

Lilo TV napušta emitovanje na satelitu

Nemačka besplatna televizijska stanica Lilo TV prekinuće satelitsku distribuciju. Emitovanje preko satelita Astra 1N (19,2°E) …