Mi TV Stick
Autor: Darko Brlečić
Moj prvi susret s media reproduktorima datira još iz 2007 godine. U to vrijeme nije bilo dostatne optimizacije ugrađenog čipa, pa su mnogi vrlo često zapinjali u radu, a i u čitanju zapisa s USB pohrane. Od tada pa sve do danas mnoge stavke su evoluirale u pozitivnom smjeru. Moju malenkost je na test dopao model iz produkcije XIAOMI – Mi TV Stick .
Estetska komponenta
Mi TV Stick po dizajnu odskače od klasičnih media playera. Kućište je sazdano čvrste plastične mase s utisnutim logotipom kompanije. Vrlo je lagan u ruci, ali zato ne odajem dojam jeftinoće.
Tehnička opremljenost
Unutar ovalnog kućišta se nalaze četverojezgreni Cortex A53 procesor , ARM Mali-450 GPU, 1 GB RAM-a i 8 GB pohrane za eventualno pohranjivanje raznih aplikacija, ovisno o potrebama korisnika. Specifikacija zvuči dosta skromno. No, da li je to zaista tako vidjet ćemo u nastavku ! TV Stick radi u 1920×1080 (FHD) razlučivosti. U eri velike potražnje 4K televizora ovo zvuči pomalo čudno ? Ne mora tako biti. Naime, dobar dio današnjih televizora može vršiti upskejling s niže na višu rezoluciju, pa u tom svjetlu ne vidim nikakva ograničenja.
U paketu s media playerom dolazi daljinski upravljač koji funkcionira na principu Bluetooth povezivosti. U odnosu na uređaj daljinac je nešto veći, zapravo malo dulji. Na njemu se nalaze bazne funkcijske tipke, te posebne tipke za Google Assistant, Google Play, kao za popularne servise tipa -Netflix i Amazon Prime Video. Ovo troje navedenih jamči dugotrajnu zabavu.
Operativni sustav koji koristi ovaj TV Stick je Android – iteracija 9.0, što u praksi znači dugotrajni rad kao I mogućnost implementacije raznih programskih playera, nešto poput KODI ili slično. Naravno, sve to ovisi Koliko je potencijalni korisnik zahtjevan i sposoban za dodatnu softwersku nadogradnju, odnosno implementaciju novih servisa i aplikacija.
Performanse
Spajanje Mi TV sticka na tv sam uradio bez paljenja uređaja kako ne bi došlo do prikrivenog kvarenja koje često zna desiti kasnije u radu. Naime, mnogi korisnici pa neki moji kolege iz drugih medija vrlo često spajaju razne uređaje na televizore u toku radnog procesa. Da budem malo precizniji -mali napon od cca 5 volta može prouzročiti štetu na elektroničkim sklopovima na duge staze, što u konačnici može završiti veoma skupom servisnom radnjom, a to vjerujem nitko ne želi.
S obzirom na to da ovaj TV Stick radio preko bežične mreže, morao sam ga upariti s kućnom računalnom mrežom i pustiti da učita tražene podatke. Sve se dosta brzo odvijalo kao I pojava poznatih video servisa na njegovom sučelju. Brzina pretraživanja je iznad očekivanja, iako se po priloženim specifikacijama to ne bi dalo zaključiti. Izgleda da su u kompaniji XIAOMI napravili jako dobar posao s optimizacijom softwera i ugrađene elektronike.
Slikovne i zvučne performance su odlične.Slika s Netflixa i Amazon Prime Videa ostaje vrlo dojmljiva, kontrast unutar tamnijeg spectra boja je vidljiv, detalji I teksture na pokretima objekata su dibranodobrano iznad prosjeka, a sve to upotpunjuje dobar i dinamičan zvuk. Također treba napomenuti da nisam primijetio nikakvo trokiranje u radu iako Wi-Fi signal nije konzistentan kao žičana varijanta. Zadovoljan sam brzinom odziva kod pretraživanja unutra samog sučelja. Na kraju balade topla preporuka…
Tehničke specifikacije:
Mi TV Stick
O.S : Android 9.0
RAM: 1GB
Pohrana: 8GB
Procesor: Quad-core Cortex-A53 processor with Mali-450 GPU
Bluetooth: Da, 4.2
Wi-Fi: Da
HDMI: Da
Micro USB: Da
Dolby Audio: Da
DTS Surround: Da
Pilot: Classic Remote
Prosječna maloprodajna cijena: 299,00 kn
Ustupio:
GIRITECH
Jaruščic 9A
10000 Zagreb
Ukupan dojam:
Dizajn I kvaliteta izrade: 9.0
Kvaliteta slike: 9.0
Kvaliteta surround zvuka: 9.0
Kvaliteta striminga: 9.0
Povezivost: 9.0
Uloženo/dobiveno: 9.0
Za iznos od 299 kuna dobiva se perfektni mali prijenosni media player s kojim se možeunaprijediti stari televizor ili dodatno nadograditi televizor koji ne posjeduje Android pametnu paltformu.