Piše: Darko Brlečić
Bluetooth Special Interest Group (SIG), industrijska grupa koja proizvodi Bluetooth bežični standard, najavila dovršetak svoje najnovije specifikacije: Bluetooth Low Energy (LE) Audio. Kao i Bluetooth LE, Bluetooth LE Audio više se fokusira na energetsku učinkovitost nego klasična verzija Bluetootha. Također nastoji pružiti bolju kvalitetu zvuka od standardnog Bluetootha i uvodi nove značajke., Bluetooth SIG je daje na znanje da se prve ponude za potrošače “očekuju da će doći na tržište u nadolazećim mjesecima, a Bluetooth SIG predviđa da će dostupnost proizvoda LE Audio rasti kako se približavamo blagdanskoj sezoni i kraju godine. Današnji Bluetooth uređaji ili koriste oblik standardnog Bluetootha, kao što je Bluetooth 5.2, poznat i kao Bluetooth Classic, ili Bluetooth LE, koji daje prednost energetskoj učinkovitosti. Bluetooth Classic, međutim, bio je privlačniji audio uređajima, poput bežičnih slušalica, nego Bluetooth LE. To je zato što standardni Bluetooth može postići veću propusnost češćim kontinuiranim korištenjem radija, kao što je objasnio Nordic Semiconductor, član Bluetooth SIG-a čiji proizvodi uključuju Bluetooth LE Audio SDK. Bluetooth LE, nasuprot tome, koristi svoj radio najkraće moguće vrijeme kako bi uštedio energiju. Bluetooth LE Audio standardizira način na koji se zvuk prenosi putem Bluetooth LE pomoću novog transformacijskog kodeka temeljenog na blokovima koji se zove Low Complexity Communication Codec (LC3). Sam kodek nudi poboljšanu kvalitetu zvuka u usporedbi s podpojasnim kodekom (SBC) Bluetooth Classica, dok nastavlja fokus na energetsku učinkovitost Bluetooth LE. Na primjer, Bluetooth SIG je izjavio da dok SBC kodek Bluetooth Classic obično kodira audio stream od 1,5 Mbps u 345 Kbps (0,345 Mbps), Bluetooth LE Audio može komprimirati isti stream pri 160 Kbps (0,160 Mbps) i tvrdi bolji zvuk kvalitetnije nego Bluetooth Classic. Kako je objasnila audio publikacija SoundGuys, kodek SBC kreće se od 345-240 Kbps.
Priloženi grafikon u nastavku uspoređuje percipirana oštećenja—u rasponu od vrlo neugodnih (1.0) do neprimjetnih (5.0), kako je definirano u ITU-R-ovom BS.1116-3 [PDF]—za SBC i nove LC3 kodeke.
Uz Bluetooth LE Audio, uređaji mogu podržati do 48 kHz, 32-bitni zvuk pri brzinama prijenosa od 16 do 425 Kbps i mogu imati bolji vijek trajanja baterije, posebno među jeftinim proizvodima, koji obično traju kraće između punjenja. Nova specifikacija također ima kraću minimalnu latenciju (20-30 ms, rekao je glasnogovornik Bluetooth SIG-a za Ars Technicu) od Bluetooth Classic audio (obično 100-200 ms, prema Bluetooth SIG-u). Ovo je posebno zanimljivo natjecateljskim igračima kojima je svaka milisekunda kritična. Bluetooth LE Audio može slati više audio tokova na i s uređaja izvora zvuka, poput pametnog telefona, i više uređaja za primanje zvuka, poput slušalica. To znači da se doista bežične slušalice, na primjer, mogu povezati s vašim telefonom, umjesto da se jedna slušalica povezuje i zatim prosljeđuje informacije drugoj, budući da Bluetooth sada radi. LC3 kodek Bluetooth LE Audio trebao bi bolje iskoristiti procesorsku snagu današnjih čipseta za učinkovitiju kompresiju audio streama uz prikrivanje gubitka paketa u hodu kako bi se izbjeglo preskakanje. Bluetooth LE Audio dodaje mogućnost da audio izvorni uređaj šalje višestruke streamove na “neograničen” broj audio uređaja, prema Bluetooth SIG-u, koji tu značajku naziva Auracast.
https://www.bluetooth.com/auracast/