Marka Technics osnovana je u istom razdoblju 1965. Počevši od zvučnika Technics 1, marka je nastavila s razvojem revolucionarnih audio proizvoda i tehnologija, uključujući pojačala, svirače i tunere. Konkretno, gramofon s izravnim pogonom bio je promjena u industriji, postavljajući temelje za današnje DJ i klupske glazbene scene. Danas, na raznolikoj glazbenoj sceni koja favorizira i analogni i digitalni audio, Technics nastavlja voditi tržište kao sveobuhvatan audio brand.
Piše: Darko Brlečić
Danas je renomirani hi-fi brend Technics izbacio novi namjenski hi-fi gramofon pod nazivom SL-1300G.
“Nadogradnjom vrhunske ΔΣ-Drive (Delta Sigma Drive) tehnologije upravljanja motorom, koja je prvi put predstavljena u SL-1200GR2 tijekom prošle godine, jasno smo željeli – sljedeći korak – ovu izvanrednu tehnologiju učiniti dostupnom jednu klasu modela više”, kaže Frank Balzuweit , viši voditelj proizvoda u tvrtki Technics Europe. “Upotrebom ove revolucionarne pogonske tehnologije nazvane ΔΣ-Drive i njezinim kombiniranjem sa sofisticiranijim motorom bez željezne jezgre, bili smo iznimno impresionirani tijekom našeg razvojnog procesa zvučnim utjecajem takve strategije”, objašnjava Balzuweit. „Budući da je već vrlo učinkovit kod SL-1200GR2, eliminacija sitnih vibracija motora i dobitak u performansama koji proizlazi iz ΔΣ-Drivea, ovaj novi korak je dokaz da smo pronašli ultimativnu tehniku kontrole motora, čije bi prednosti moći se prilagoditi našim najvišim modelima gramofona za vrhunsko uživanje u analognom vinilu. SL-1300G je naš najnoviji model, koji pokazuje da je Technicsova stručnost u gramofonu doista jedinstvena”, dodaje.
Jednostavnim riječima, ΔΣ-Drive je sposoban isporučiti savršen pogonski sinusni signal za motor s izravnim pogonom bez željezne jezgre. Korištenjem generiranja PWM signala korištenjem ΔΣ (Delta Sigma) modulacije, koja se koristi u Technicsovim potpuno digitalnim pojačalima, vibracije motora su smanjene na minimum, što rezultira super glatkom rotacijskom točnošću.
Technics je ovu revolucionarnu tehnologiju prvi put upotrijebio u gramofonu SL-1200GR2. Međutim, u novom SL-1300G, ova tehnika je povezana s dva mehanički superiorna faktora, dodajući ogroman utjecaj za još veću zvučnu savršenost.
Prvo, motor koji se koristi u SL-1300G je dvostruki rotor/jedan stator bez željezne jezgre, čija je pogonska snaga znatno veća od jednostavnije verzije sa samo jednim rotorom/jednim statorom, kao što se koristi u gramofonu GR2. Zbog konstrukcije bez željezne jezgre bez zupčanja, glatkoća rotacije ove više verzije motora je doista izvrsna.
Međutim, provedena su dodatna istraživanja o tome kako dodatno eliminirati vibracije pogonske jedinice. Stoga, sklopovna ploča motora za ugradnju zavojnice sada dolazi s novim pojačanjem koje dovodi do daljnjeg smanjenja mehaničkih vibracija uzrokovanih tijekom rotacije.
Korištenje snažnijeg motora također omogućuje korištenje masivnijeg pladnja – još jedna mjera za dodatno smanjenje mehaničkih vibracija tijekom reprodukcije vinila, što rezultira ultimativno detaljnom, prostornom i ritmički izvedbom koja oduzima dah. Ovaj se tanjur sastoji od tri sloja: lijevani aluminij čini temelj visoke čvrstoće. Gornji sloj od mesinga debljine 2 mm, temeljito fiksiran na lijevanu ploču, dodatno eliminira vibracije i dodaje dodatnu porciju dodira i osjećaja. Konačno, teška guma ispod ploče prigušit će čak i najmanje preostale vibracije, što rezultira krajnje čistim praćenjem svake vinilne ploče za najveću preciznost signala. Budući da teži tanjur znači veću inerciju mase, rotacijska točnost SL-1300G je izvanredna.
Kao i obično s Technics gramofonima najnovije generacije, zahvaljujući sustavu povratne informacije o rotaciji koji se temelji na detekciji brzine pomoću optičkog enkodera, preciznost brzine rotacije novog SL-1300G je izuzetna.
Vrhunske kvalitete mehaničkog i elektroničkog pogonskog sustava dodatno su podržane novim višestupanjskim tihim napajanjem sličnim onom koji se koristi u našem referentnom gramofonu SL-1000R. To je kombinacija niskošumnog izvora napajanja velike brzine koji radi na preko 100 kHz i kruga za poništavanje šuma, koji poništava preostali šum ubrizgavanjem struje obrnute faze stvarnog šuma. Ovom metodom postiže se vrlo niska razina šuma, što omogućuje izniman omjer signala i šuma, poboljšavajući ukupnu izvedbu signala.