23 studenoga, 2024 8:54 am

Umjetna inteligencija i napredak u inženjerstvu

Kao tehnologija u nastajanju, umjetna inteligencija naširoko se koristi u raznim sektorima. Kao važno polje osnovnog inženjerstva, građevinarstvo je također počelo istraživati primjenu umjetne inteligencije. Umjetna inteligencija ima mnoge prednosti u građevinarstvu.

Autor: Giancarlo Elia Valori

Prilagodio: Darko Brlečić

Prvo, umjetna inteligencija može obrađivati podatke velikih razmjera, učiti i analizirati podatke i izvlačiti korisne informacije kako bi građevinskim inženjerima pomogla u donošenju znanstvenih odluka. Drugo, umjetna inteligencija može simulirati i optimizirati složene probleme u građevinarstvu, pružajući preciznija i učinkovitija rješenja. Nadalje, umjetna inteligencija također može automatizirati projektiranje i analizu građevinarstva, poboljšati radnu učinkovitost i smanjiti ljudske pogreške.

Optimizacija dizajna važan je zadatak u građevinarstvu. Umjetna inteligencija može pronaći najbolje dizajnersko rješenje pomoću algoritama simulacije i optimizacije. Na primjer, metode kao što su genetski algoritmi i neuronske mreže mogu se koristiti za izvođenje optimizacije s više ciljeva na temelju različitih zahtjeva dizajna kako bi se postiglo projektno rješenje koje ne samo da ispunjava zahtjeve strukturalne sigurnosti, već ima i ekonomske koristi.

Strukturna analiza važan je dio u građevinarstvu, a tehnologija umjetne inteligencije može poboljšati točnost i učinkovitost analize. Na primjer, algoritmi dubokog učenja mogu se koristiti za predviđanje i identificiranje strukturnih parametara i, nakon što se identificiraju potencijalni problemi i nedostaci, mogu se poduzeti specifične mjere za njihov popravak i jačanje.

Procjena rizika ključna je zadaća u građevinarstvu i može pomoći u predviđanju i sprječavanju potencijalnih rizika i katastrofa. Umjetna inteligencija može pružiti točne rezultate procjene rizika analizom velikih količina povijesnih podataka i podataka praćenja u stvarnom vremenu. U isto vrijeme, na temelju rezultata procjene, upravljanje rizikom i povezani planovi za nepredviđene situacije mogu se formulirati kako bi se smanjili rizici i osigurala sigurnost projekta. Doista, građevinska se industrija suočava s izazovima koji zahtijevaju brza poboljšanja u brzini isporuke projekta, troškovima eksternalizacije, pa čak i smanjenju ugljičnog otiska.

Na sreću, s tehnološkim napretkom koji se brzo razvija, zora sljedeće industrijske revolucije već je tu s nama, budući da će strojeve pokretati ideje, a ne puko mehaničko izvođenje.

Baš kao što su strojevi proširili ogromna kretanja na planetu od sredine 19. stoljeća, misleći strojevi olakšat će mnoge intelektualne zadatke u 21. stoljeću. Odavno smo navikli na računala i njihovu sposobnost da umjesto nas rješavaju zadatke. U posljednjih pola stoljeća brzina komunikacije je dramatično porasla, a e-mail je zamijenio faks i teleks koji su se već tada činili naprednima i nenadmašnima. Ali moć računala da transformiraju tradicionalnu industriju graditeljstva tek se počela pojavljivati.

BIM tehnologija naširoko je korištena i uspješno implementirana u mnoge projekte te omogućuje zajedničko dijeljenje i razvoj modela e-informacija novih rješenja, čime se štedi vrijeme i poboljšava isporuka. BIM je skraćenica za Building Information Modeling i označava digitalni građevinski informacijski sustav koji se sastoji od 3D modela integriranog s fizičkim, izvedbenim i funkcionalnim podacima zgrade. Kada se puna snaga umjetne inteligencije počne učinkovito koristiti, vrijednost koju stvara današnja BIM tehnologija može se znatno povećati. Korištenjem goleme BIM biblioteke izgrađene na projektima i dopunjene desecima tisuća lako dostupnih podataka od pružatelja podataka kao što su Apple i Google i bezbrojni drugi, umjetna inteligencija bit će dovoljno velik val da revolucionira građevinsku industriju. Jednom kada počnemo identificirati radne obrasce i paradigme i učiti iz tih iskustava i procesa, računala će postati korisnija, a građevinska industrija puno učinkovitija.

Obrada velikih podataka može otkriti goleme uvide za koje mi ljudi možemo sumnjati, ali ih još nismo u stanju otkriti i/ili demonstrirati, a strojevi će uvelike pomoći u našem procesu donošenja odluka u građevinskim aktivnostima. Razne nove tehnološke revolucije koje se događaju u sektoru maloprodaje i financijskih usluga, itd., postupno će se proširiti na građevinski sektor. Primjena umjetne inteligencije u građevinarstvu ima izvrsne prednosti: velik broj rutinskih zadataka planiranja i projektiranja postao je tako jednostavan, a učinkovitost je poboljšana do točke u kojoj se može izravno povezati s procesom izgradnje. Negativna strana također će biti opasnija i zahtijevat će od stručnih institucija da promisle o tome kako će te tehnologije utjecati na budućnost.

Umjetna inteligencija učinit će mnoge jednostavne profesionalne zadatke suvišnima, čime će potencijalno zamijeniti aktivnosti za koje bi novi inženjeri i drugi stručnjaci trebali naučiti mnoge detalje kako bi ih svladali. Iskusni inženjeri možda imaju manje razloga za brigu, barem u početku, ali ako se želi informatizirati rad današnjih mladih inženjera, tada će se odlučiti kako osposobiti buduće stručnjake. Zatim, kako ekspertni sustavi zamjenjuju tradicionalne korake poboljšanja procesa, etika profesije također će se preispitati jer je novi softver programiran za izvođenje velikog dijela onoga što se sada naziva ljudskim inženjerskim procesom donošenja odluka.

BIM, dronovi i autonomna vozila su tehnologije i mogu se predvidjeti mnoge prilike za njihov razvoj i implementaciju u građevinskoj industriji sutrašnjice. Umjetna inteligencija je tehnologija budućnosti koja će poremetiti svaki aspekt ovog sektora, uglavnom zbog enormnih dobrobiti koje će donijeti.

Također može igrati važnu ulogu u upravljanju izgradnjom i održavanjem projekata. Na primjer, algoritmi strojnog učenja mogu se koristiti za optimizaciju i kontrolu procesa gradnje i poboljšanje učinkovitosti i kvalitete gradnje. Što se tiče upravljanja održavanjem, pametni senzori i sustavi nadzora mogu se koristiti za kontrolu i upozoravanje projekata niskogradnje u stvarnom vremenu, pravovremeno otkrivanje i rješavanje problema te produljenje životnog vijeka projekta. Analizirajući primjene umjetne inteligencije u građevinarstvu, možemo vidjeti da umjetna inteligencija ima široke izglede za primjenu. Kao što smo već vidjeli, umjetna inteligencija može pomoći građevinskim inženjerima u obradi velikih podataka, optimiziranju projektnih planova, poboljšanju točnosti strukturne analize i procjene rizika, optimiziranju procesa izgradnje i upravljanja održavanjem, čime se poboljšava kvaliteta i učinkovitost niskogradnje. Iako se primjena umjetne inteligencije u građevinarstvu još uvijek suočava s nekim izazovima, poput kvalitete podataka i interpretabilnosti algoritama, vjeruje se da će se – uz kontinuirani napredak tehnologije i dubinsko istraživanje – ti problemi postupno riješiti. Umjetna inteligencija će u budućnosti postati važan alat u građevinarstvu, pružajući tako snažnu podršku razvoju i napretku ovog sektora.

https://moderndiplomacy.eu/

 

O Darko Brlečić

Pročitaj i ovo

Intel otkriva dodatna ulaganja u Kini za jačanje lokalnog opskrbnog lanca

Intel planira proširiti svoje postrojenje za pakiranje i testiranje čipova u Chengduu, u Kini, s …

Odgovori