21 studenoga, 2024 5:40 pm

Projektori – Izvorna razlučivost u odnosu na podržanu razlučivost

Mnogi se potencijalni korisnici pitaju što je važnije za projektor. Za projektore, razlučivost je ključni čimbenik u određivanju kvalitete proizvedene slike. Međutim, mnogi ljudi nisu sigurni oko značaja izvorne rezolucije u odnosu na podržanu rezoluciju.

Piše: Darko Brlečić

 Izvorna razlučivost odnosi se na stvarnu razlučivost projektora, dok podržana razlučivost opisuje raspon razlučivosti koje uređaj može prikazati skaliranjem. Renomirani  proizvođači znaju to detaljno deklarirati na svojim uratcima, dok razne kopije poznatih imaju tek osnovne podatke o uređaju, reda radi.

 Što je razlučivost projektora?

Za početak, razgovarajmo o rezoluciji. Slika na platnu projektora sastoji se od sićušnih kvadratića u mrežastom uzorku koji se zove pikseli. Broj vodoravnih piksela pomnožen s okomitim brojem piksela poznat je kao razlučivost. Na primjer, slika projektora s 1920 piksela vodoravno i 1080 piksela okomito ima rezoluciju 1920×1080. Što je više piksela na slici na zaslonu, to je slika oštrija. HD (High Definition) slika obično ima razlučivost od 1920×1080, što je jednako preko 2 milijuna piksela ili 2 megapiksela.

Za usporedbu, 4K Ultra HD slika ima rezoluciju od 3840×2160 piksela, što je jednako preko 8 milijuna piksela ili 8 megapiksela. S četiri puta više piksela od HD slike, 4K slika izgleda mnogo oštrije i jasnije.

Što je izvorna razlučivost projektora?

Izvorna razlučivost odnosi se na točan broj piksela na čipu projektora, kao što je 1280×800 za LCD ili DLP DMD čip. Ova se vrijednost određuje množenjem broja vodoravnih piksela s brojem okomitih piksela na čipu.

 Uobičajeni formati razlučivosti projektora uključuju XGA (1024 x 768 piksela), WXGA (1280 x 800 piksela), HD (1920 x 1080 piksela) i 4K (3840 x 2160 piksela).

 Što je razlučivost koju podržava projektor?

Podržana razlučivost je broj točaka koje monitor može elektronički emulirati. Može biti niža ili viša od izvorne. Važno je znati da, iako vaš uređaj podržava veću rezoluciju, slika može biti jednako dobra kao izvorna.

Drugim riječima, viša podržana razlučivost ne znači nužno i bolju kvalitetu slike, osobito ako je izvorna razlučivost niža. Kao potrošaču, važno je razumjeti te razlike i donijeti informiranu odluku pri odabiru projektora. Naime, deklaracije na toj vrsti proizvoda vrlo često mogu zbuniti nevješte korisnike.

 Izvorna razlučivost u odnosu na podržanu razlučivost: koju odabrati?

Kada je riječ o odabiru između izvorne i podržane razlučivosti, potrebno je uzeti u obzir nekoliko čimbenika. Jedno važno razmatranje su vaše potrebe gledanja. Ako planirate koristiti projektor za gledanje HDTV sadržaja, važno je provjeriti nativnu rezoluciju kako biste bili sigurni da je vaša slika što oštrija.

Osim toga, ako imate veliki zaslon ili ga planirate kupiti u budućnosti, najbolje je razmotriti podržava li projektor rezolucije unutar tog raspona. Za kućnu upotrebu važno je pronaći projektor koji dobro radi i s prirodnom i s podržanim razlučivostima. To znači osigurati da je projektor kompatibilan s mogućnostima prikaza kao što su HDMI priključci, omjeri širine i visine zaslona i veličine zaslona. Također je važno imati na umu svoj proračun kada birate projektor, jer veće rezolucije mogu imati veću cijenu. Uzimajući u obzir sve ove čimbenike, možete odabrati najbolji projektor za svoje specifične potrebe. Za svakog ponešto !

O Darko Brlečić

Pročitaj i ovo

Zašto volimo moćna pojačala ?

Ekipa u Parasoundu vjeruje u snagu iznimnog zvuka koji transformira vaše iskustvo slušanja. S više …

Odgovori