Tri glavna znanstvena i tehnološka objekta u području informacija, znanosti o životu i novih materijala puštena su u upotrebu u četvrtak u Guangming Science Cityu u južnokineskom visokotehnološkom središtu Shenzhenu.
Piše: Darko Brlečić
Shenzhen je grad na samom jugu kineske pokrajine Guangdong u južnom dijelu Narodne Republike Kine. Graniči sa specijalnom administrativnom oblasti Hong Kong na jugu, Huizhouom na sjeveroistoku i Dongguanom na sjeverozapadu, s kojima čini megalopolis u gospodarskom području delte Biserne rijeke.
Od početka 21. stoljeća, megalopolis Shenzhen je jedan od najvećih industrijskih centara svijeta, (elektronika, komunikacije). Po samoj industrijskoj proizvodnji, drugi je u Kini i sjedište najuspješnijih nacionalnih i mnogobrojnih međunarodnih kompanija. Tu su domaće tvrtke Huawei i AZT kao i strane na području informacijske tehnologije, (IT) kao Foxconn i Apple. Znatan je dio isporučene elektronike baziran na Intel tehnologiji mikroprocesora.
Projekti su dva glavna znanstvena i tehnološka dijela infrastrukture za istraživanje sintetičke biologije, analizu mozga i simulaciju mozga te velika znanstvena platforma uređaja za genomiku materijala, navodi se u Guangming Science City Forumu 2023. koji je održan u četvrtak u Shenzhenu. “Veliki znanstveni objekti igraju ulogu ‘kolijevke’ u temeljnom istraživanju, što je od velike važnosti za probijanje granica znanosti i promicanje gospodarskog i društvenog razvoja. Sljedeći korak uključuje jačanje koordinacije velikih znanstvenih objekata, dajući puni prostor njihovom učinku klastera i izgradnji multidisciplinarne istraživačke platforme”, rekao je Han Jiecai, akademik Kineske akademije znanosti. Kao ključno područje koje podupire Veliko područje zaljeva Guangdong-Hong Kong-Makao dok se izgrađuje u međunarodno inovacijsko središte, Guangming Science City planira izgraditi 24 znanstveno-tehnološka inovacijska subjekta, uključujući velike znanstvene objekte i vrhunske, među- istraživačke platforme.