Inovativno istraživanje o autonomnim vozilima
Goodyear Dunlop Sava Tires ispitat će odnos građana Hrvatska prema autonomnim vozilima budućnosti pomoću Chatbot aplikacije, od 19. veljače do 20. ožujka 2018. U istraživanju može sudjelovati svatko tko se s Goodyear-ovim chatbotom Goody želi uključiti u kratak razgovor.
Na prošlogodišnjem međunarodnom sajmu automobila u Ženevi Goodyear je predstavio prvu konceptualnu gumu s umjetnom inteligencijom koja je stvorena za automobile budućnosti. Takva guma moći će registrirati okolinu, donositi odluke, mijenjati oblik i interaktivno reagirati.
Upravo je upotreba umjetne inteligencije bila i inspiracija za provedbu inovativnog istraživanja u Hrvatskoj. Slovenska tvrtka iz Kranja Goodyear Dunlop Sava Tires na svojoj Facebook stranici pomoću upotrebe aplikacije Messenger predstavila je Chatbot aplikaciju[1] pod nazivom Goody, s kojim će do 20. ožujka ove godine istraživati mišljenje građana Hrvatske o autonomnim vozilima budućnosti. Goody je tako preuzeo ulogu istraživača te svakom korisniku koji se uključi u razgovor postavlja pet pitanja povezanih s mobilnošću u budućnosti.
Putem ovog istraživanja Goodyear želi saznati kako vozači danas doživljavaju cestu i kakav odnos imaju prema autonomnim vozilima te tako aktivno kreirati budućnost. Rezultati ovog istraživanja poslužit će svim akterima s tog područja u uspješnom uvođenju autonomnih vozila na ceste.
Goodyear će rezultate kratkog digitalnog istraživanja u Hrvatskoj usporediti s europskom studijom koja je u suradnji s Londonskim fakultetom za ekonomske i političke znanosti (LSE) provedena krajem 2016. godine u 11 europskih zemalja, a sudjelovalo je više od 12.000 ljudi. Ovo je istraživanje pokazalo da bi se samo 26 posto europskih vozača osjećalo ugodno tijekom upotrebe autonomnog vozila, a samo 29 posto osjećalo bi se ugodno kad bi s takvim vozilima dijelili cestu. S druge strane, čak 43 posto vozača složilo se s idejom da bi zbog odsutnosti mogućnosti ljudskih pogrešaka autonomna vozila mogla biti sigurnija.
[1] Chatbot je program koji omogućuje automatizirano komuniciranje s korisnicima; naime, na njihove poruke automatski reagira na osnovu unaprijed postavljenog strukturiranog sadržaja. Sa svakom interakcijom programi uče i postaju pametniji, a time znače svojevrsnu umjetnu inteligenciju. Od travnja 2017. na svom sučelju Messenger omogućuje ga i Facebook; poduzeća ga prilagođavaju svojim potrebama, a uz njegovu pomoć mogu nadograditi komunikaciju sa svojim strankama.