21 studenoga, 2024 4:49 pm

Trendovi u telekomunikacijama u 2016. godini – Snaga digitalizacije

Autor: Andrija Jovićević

DSC_4083

Na danas održanoj, šestoj po redu, konferenciji „Trendovi u telekomunikacijama u 2016. godini – Snaga digitalizacije“ koju organizira PwC Hrvatska u suradnji s poslovnim tjednikom Lider, stručnjaci PwC-a predstavili su očekivane trendove u telekomunikacijama u 2016. godini i promjene koje  digitalizacija svakodnevno donosi u svim sektorima poslovanja.

Dejan Ljuština, član Uprave i partner za usluge poslovnog savjetovanja u PwC Hrvatska te lider za savjetodavne usluge u sektoru telekomunikacija i energetike u regiji jugoistočne Europe, koji je ujedno i glavni nositelj konferencije, u svojoj uvodnoj prezentaciji je predstavljajući i analizirajući nove trende istaknuo da će samo oni telekomi koji se digitaliziraju preživjeti na tržištu te da mediji više nego ikad do sada u fokus trebaju staviti svog korisnika s kojim će razviti i njegovati besprijekorne odnose pružajući im vrhunsku uslugu bilo kada, bilo gdje i na bilo kojem mediju.

Svijet se digitalizira neviđenom brzinom; stvaraju se sve brže i veće mreže, broj terminala raste eksponencijalno, digitalizacija ulazi u sve pore života; istraživanja pokazuju da se u SAD-u i Europi 60 posto djece u dobi do dvije godine igra s mobilnim uređajima; te se stvaraju ogromne količine podataka (u 2014. je kreirano i sakupljeno više podataka nego u cijeloj povijesti čovječanstva do 2013.).
DSC_4084Digitalna transformacija se širi u valovima i obuhvaća sve industrije i vrijednosne lance: tako smo od 2000. do 2005. svjedočili digitalizaciji procesa (Amazon), od 2005. do 2010. digitalizaciji distribucije (booking.com), od 2010. do 2015. digitalizaciji usluga (Uber, Airbnb), a od 2015. do 2020. bit ćemo svjedoci digitalizacije proizvodnje.

Digitalizacija stvara neograničene tržišne potencijale što predstavlja ogromnu priliku za telekome, koji je nažalost ne prepoznaju dovoljno brzo jer su previše usmjereni na tradicionalna tržišta na kojima već dulje vremena ostvaruju smanjene prihode i manju profitabilnost. Tako na primjer dok su telekomi zbog svojih tradicionalnih modela poslovanja fokusirani na izgradnju infrastrukture, OTT igrači su usmjereni isključivo na stvaranje dodane vrijednosti. Međutim, postoje i pozitivni primjeri poput francuskog „freea“ koji je uspješno odgovorio i implementirao digitalizaciju u svoje poslovanje.
Da bi opstali u sve težem i konkurentnijem okruženju telekomi trebaju transformirati svoje poslovne i operative modele kao i organizacijsku kulturu u kojoj će usvajanje digitalnih sposobnosti biti preduvjet daljnjeg uspjeha.

Digitalizacija, pored iznimno snažnog utjecaja na telekom industriju, iz temelja mijenja i medije. Mediji bi se u tim novim uvjetima poslovanja trebali prvenstveno usmjeriti na razvijanje besprijekornih odnosa s korisnicima putem svih distributivnih kanala i platformi, kreiranje mobilnih sadržaja, pogotovo videa te kontinuirano redefinirati i inovirati proizvode i korisničko iskustvo.

Digitalno oglašavanje će stoga u 2016. godini postati dominantna platforma, dok bi glavni pokretači rasta elektronskog kućnog videa trebali biti OTT igrači prvenstveno s TVOD – videom na zahtjev. Digitalni streaming glazbe će preuzeti primat od digitalnog preuzimanja u 2017.

Medijsku scenu obilježavaju sljedeći trendovi: tradicionalni mediji pomalo gube bitku sa streaming uslugama; mobilni i digitalni mediji preuzimaju primat; korisnici žele usluge prilagođene njihovim potrebama i željama; programski paketi nisu uvijek percipirani kao visoka vrijednost; korisnici su spremni gledati reklame na besplatnim platformama; a prihvatljiva cijena i jednostavan pristup sadržaju pomažu u naporima smanjivanja piratstva, navodi se u priopćenju.

DSC_4088

Na prvom panelu svoja razmišljanja razmijenili su predsjednik Uprave HT-a Davor Tomašković, predsjednik Uprave Vipneta Jiří Dvorjančanský, predsjednik Uprave Iskona Saša Kramar, predsjednik Uprave Metroneta Željko Lukač  te izvršni direktor Tele 2 Viktor Pavlinić, dok su na drugom „Digital panelu“, Julian Oehrlein, direktor Oradiana, Igor Stebernak, član Uprave Petrola, Igor Garača, izvršni direktor računovodstva u Hrvatskoj pošti i Davor Tremac, direktor Uber Hrvatska govorili o utjecajima digitalizacije na njihovo poslovanje. Predstavnici telekoma su se složili da je konkurencija dobrodošla i da ih potiče da svakog dana svojim korisnicima nude što bolje usluge i proizvode. Kao najveću prepreku pojednostavljenju procesa vide regulativu koja je zbog svoje nefleksibilnosti tradicionalne telekom stavila u podređeni položaj u odnosu na OTT igrače, što oni sad trebaju premostiti.

Neposredno prije drugog panela Mislav Slade-Šilović, viši menadžer u PwC timu za poslovno savjetovanje, održao je prezentaciju o utjecaju i značaju digitalne transformacije te kao ključne faktore uspjeha u promijenjenim tržišnim uvjetima istaknuo organizacijsku kulturu, odnos i komunikaciju prema korisniku, IT infrastrukturu koja podržava i održava digitalnu transformaciju i operativni model, odnosno organizaciju, procese i način na koji određena kompanija funkcionira svakodnevno.

„Prema rezultatima istraživanja PwC Strategy& vezanog uz digitalnu korporativnu kulturu možemo definirati dominantne karakteristike organizacija koje se uspješno bore s izazovima koje digitalizacija stavlja pred njih, a to su: orijentiranost na korisnika, usmjerenost na rezultate, suradnja, raznolikost, brzina i spretnost, inovativnost i spremnost preuzimanju rizika. U današnjem tržišnom okruženju koje je ipak lakše razumjeti mladim kompanijama i start up-ovima koje su se u njemu i stvorile nego i onima koje imaju dugogodišnju tradiciju i kojima transformacija na nove poslovne modele ipak ide malo teže i sporije jer je potrebno određeno vrijeme za prilagodbu,  kompanije imaju priliku odabrati jednu od sljedeće tri uloge: biti inovator, sljedbenik ili potpuno nestati s tržišta. Dostupni podaci nas ohrabruju i pokazuju da su europske kompanije prepoznale važnost nove uloge u organizaciji – člana uprave za digitalne tehnologije, te ih njih u prosjeku 13 posto već ima.“ – zaključio je Mislav Slade Šilović

Sudionici drugog panela su razgovarali upravo o svojim iskustvima s digitalizacijom iz perspektive tek stvorenih kompanija (start up-ova), ali i tržišno etabliranih kompanija poput Hrvatske pošte i Petrola koji uspješno digitaliziraju svoje poslovanje.

O Andrija Jovićević

Glavni i odgovorni za ovaj sajt. Radi s puno ljubavlji i entuzijazma

Pročitaj i ovo

Kompanija Astro Strobel proglasila bankrot

  Poznata Nemačka kompanija Astro Strobel objavila je bankrot .Ista sudbina zadesila je poznate kompanije …